TÉMA Opar

Opar - nepříjemný společník

Opar měl někdy v životě zřejmě téměř každý a není tedy třeba říkat, že se jedná o nepříjemnou záležitost. Pokud se vám opar objeví zcela výjimečně, je to snesitelné. Jsou však tací, kteří na ně opravdu trpí, a jedná se o častou potíž. Pak je jistě na místě zjistit, kde tkví příčina, a nalézt pro sebe co možná nejpřijatelnější řešení.

Proč opary vznikají?

Prvním příznakem oparu je pocit svědění a pálení okolo nosu či úst. To nastává obvykle 1-2 dny před samotným propuknutím oparu. Opary se pak objevují jako bolestivé, hnisavé puchýřky a strupy v okolí rtů, nosu či brady. Jsou vyvolány virem, který se běžně vyskytuje v těle člověka a jen za určitých podmínek je aktivován. Virus se označuje Herpes Simplex typ I. Ostatní viry čeledi herpesvirů mohou vést k podobným obtížím, avšak na jiných místech těla.

Nejsou přesně známy příčiny, které virus aktivují, ale byly identifikovány určité spouštěcí faktory. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organizmus přetížen (při horečce, virové infekci, psychickém vypětí, stresu atd.). Vyvolávací činitel může mít též podobu mechanického popudu (polibek, jídlo nebo použití rtěnky), velkou roli hraje sluneční záření, silná tělesná zátěž, chlad či chemické látky.

Jak zabránit šíření oparu

Herpesviry jsou velmi nakažlivé, čemuž lze předejít zejména dodržovanou hygienou. Jako základní pravidla lze uvést tato:

 • Oparu se nedotýkejte
 • Pokud se oparu dotknete, umyjte si ruce
 • Nelíbejte se ani nepijte s někým ze stejné nádoby

Jak opary léčit?

Bohužel neexistuje léčba, která by zcela tělo zbavila již zmíněného viru. Mezi nejčastěji užívané prostředky, které jsou běžně k dostání v lékárnách, patří různé krémy, tablety a dnes již také náplasti na opary. Jejich funkce je obvykle taková, že zabraňují množení viru, a tedy urychlují ústup obtíží. Vše je však nutné začít užívat co nejdříve, při samotném počátku vzniku oparu.

Lze také použít přírodní produkty, např. krém s propolisovým, heřmánkovým či arnikovým výtažkem. Vhodné je použití přípravků užívaných pro posílení imunity a také snažit se dodat tělu stravou veškeré potřebné látky. Tím je možné posílit obranyschopnost a tvorbě oparů předejít.

 

Stává se vám často, že se vám objeví opar na rtu? Co děláte v takovém případě? Osvědčil se vám nějaký konkrétní způsob, jak vzniku oparů předcházet?

Opar - nepříjemný společník patří do témat
 • Jana 13.09.2016 16:02:48

  Vyzkousela jsem toho z lekarny plno..a nic. Pak jsem presla na prirodní produkty a taky nic. Tedka pouzívám Actimaris, který jsem dostala a za 3 dny jsem mela pokoj, pekne zahojeno.

  • Re: Barbora 23.09.2016 10:49:28

   Koukám se na jejich stránky a je fakt tak univerzální? dá se pouzít jeste na neco jiného nez na afty?

   • Re: Re: Jana 26.09.2016 10:55:51

    Urcite, opary, afty, akne, vredy,...mrkni se na stránky jejich, mají tam i fotky pred a po...

 • janapenazova 15.10.2015 14:08:42

  Já používala na opary Herpesin,ale nepomohl mi nikdy. Opar první den vyraší a druhý den mám oteklý celý ret. Po přečtení této diskuze jsem si koupila Cannadent sérum, v první gází jsem si myslela že mi nepomohl ale vypadá to, že ano. Opar vysuší a urychluje hojení. Takže kdo je bezradný jako jsem byla já, nechť vyzkouší Cannadent sérum.

 • opary Lenka 07.03.2015 00:10:45

  Mně se takké dělají často opary, takže se léčím i vnitřně - piju cirón s vodou děnně nebo i zázvorový čaj s medem a citrónem, někdy i preventivně a nedělá se mi opar tak často jak dřív, zvlášť, když prevenci používám déle. ne vždy to dělám pravidelně. Někdy si opar také potřu kouskem zázvoru

 • Na opary s octem Hubert 22.12.2013 15:20:41

  Jediné řešení jak do rána nemít opar je, si večer pořádně promnout opar octem na prstu, třeba i víckrát, když se prst vysuší. Ocet je dobrý v tom, že se hned vsákne do pokožky a tam zabije všechny mikroorganismy a viry, které nesnáší vysokou kyselost, což jsou skoro všechny... Zároveň kůži vysušuje, takže se nemá kde hromadit voda ve vřídkách. Nesmíte se ale už ničeho napít, aby jste ocet ze rtu neomyli - nebo jenom tak, aby jste si ret nenamočili. Ráno to můžete ještě jednou zopakovat, ale v poledne už máte pusu jak batole :-) Stačí jakýkoliv ocet, třeba za 6Kč - úplně ten nejobyčejnější. Musíte se připravit, že to bude asi tak půl minuty štípat a ret Vám jakoby zbělá, jako by jste byli hodinu ve vodě. Je to ale jev pouze přechodný, za chvíli ret zase dostane normální barvu...

  Zkuste a uvidíte - je to téměř zadarmo a zabírá to téměř okamžitě a stoprocentně.

  • Re: Na opary s octem Filda 19.01.2015 22:06:15

   zdravim pusoby ten ocet i na opar ktery ma uz vridky?

 • Opar, jak na něj! Petka 11.08.2014 16:26:20

  Opar a jeho léčba, pro mě nekonečné téma, do poslední chvíle jsem si s ním nevěděla rady, teď už vím, že hlavně nepropíchat!! Pak se rozleze ještě více. Koupila jsem si v lékárně Cannadent sérum, obsahuje 65% konopí a vždy zaručeně pomůže, opar seschne a je za pár dní pryč.

 • Opar co mi zabírá Veronika 07.08.2013 18:55:43

  U nás doma vždy zabere Ok gel, který opar vysuší a vydensifikuje -

  http://prozdravi.usedmikrasek.cz/ok-gel.html

 • opary Jaroslav 19.02.2013 23:25:56

  Mě nejdřív píchne lehce do rtu a už vím že v tu chvíli se mě udělal malý pupínek-zárodek oparu.Tak si to hnedle potřu jakoukoliv zubní pastou,trošku to chvíli pálí,ale už se opar zastaví a neudělá se z něj velký bolák jako dřív,který jsem měl 3 až 4 týdny.Takto je to záležitost cca 2-3 dní.Opar se mě dělá skoro pravidelně každý měsíc.Je to hrozná otrava ale zatím jsem nezjistil žádnou prevenci proti němu.Tolik má zkušenost s oparem.

 • eva 21.06.2012 12:55:14

  Já mívám opary taky často, jediné, co rychle zabere, je Herpesin v tabletách, třeba dva dny po dvou tabletách a opar se stáhne. Takto sem to dělala několikrát, ale teď jsem se doslechla, že Herpesin tablety se musí doužívat celé balení najedou, a ne tak, jak to dělám já, po troškách... že potom nebudou zabírat.... takže vám asi moc taky nepomůžu...:-(

 • Mike 11.02.2012 15:46:18

  Mám s opary šíleně nepříjemností ale to asi nejsem sám. Ani mi moc nikdy nešlo o to jak to zničit když už se to oběví prtž to už je pozdě. Na netu sem se dočetl o amino kyselině L-lysine a musím uznat že mi to hodně pomáhá. Brát preventivně a není problém. Bohužel když ten problém zrovna nemám tak to brát zapomenám. Jinak je dobrý Herpclair gel.

 • opary eva 22.12.2009 23:42:04

  Trpěla jem jimi téměř celý život. Jeden lékař říkal soli žlučových kyselin, Pak jede primář akupunkturu. Pak přišel Zovirax a následné mazání panotenovou mastí na zhojení. Teď mi dělá docela dobře B-komplex forte. Na opary, afty, rozpraskané ústní koutky, pleť, nervy-jsem klidnější, lepší spánek. Trochu jsem po něm přibrala / 2 kg/.

  • Re: opary ala 08.10.2011 07:49:58

   já byla na kožním stím,protože to je časté a velkých rozměrů,nějaké rady mi teda nedala..pořád nevím jaká je nejlepší prevence,ohledně toho B komplexu,píšete že jste po něm přibrala,takže ho berete neustále?já myslela že se nesmí brát pořád...

 • opary, opary, opary Dana 07.02.2010 16:24:35

  Prevenci vzniku oparu neznám, proto mívám opary neustále, zejména když jsem nachlazená, nebo když venku hodně fouká, nebo je příliš teplo, ale když už ho začnu na rtu cítit, mažu si ho Tea Three oilem a to ho často zničí hned na počátku, ale také se stane, že to nezabere. Také mě to dost obtěžuje. Zkusím B-komplex, snad to bude účinější. Zdravím

 • opary Alena 15.01.2010 18:23:56

  Mě se osvědčil jeden babičkovský recept.Když mě začne svědět nebo pálit ret udělám si pomazánku z kvasnic ke snídani.Na cibulku dát obyčejné kvasnice podusit a až začnou "vonět" rozklepnout vejce a usmažit.Dělám to i preventivně při nedostatku vitaminu B.Když už se to rozjede používám Herpesin.
  Děkuji za poučné čtení.


Adresář

Poradna na téma Opar

Diskuze na téma Opar

 • Vi 07.04.2014 22:04 herpes virus a myelitida

  Mě pomohl cca před 7 roky injekční přípravek podávanýdo předloktí. lék byl určený na zvýšení…

 • Zdenka 19.08.2015 10:08 herpes virus a myelitida

  pásový opar mám od 20 let střídavě,po letech,ale poslední roky pomalu každý měsíc,vždycky mi ho…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku